Як працює ксенон?

Ксенонова газорозрядна лампа спеціально розроблена як джерело світла підвищеної яскравості. У ній світловий потік високої інтенсивності виходить за рахунок світіння газу ксенону, ініційованого дуговим розрядом між двома електродами. Електроди лампи знаходяться в колбі, заповненої ксеноном під великим тиском (близько 30 атм. В неробочому стані і близько 120 атм. В режимі горіння) і солями металів. Для запуску і роботи такої лампи необхідний спеціальний високовольтний блок. Світлова віддача ксенонових ламп досягає 80 лм / Вт, що в кілька разів більше звичайних галогенок.

Ксенонова лампа влаштована у вигляді двох колб (внутрішньої і зовнішньої). Внутрішня колба наповнена сумішшю газу ксенону. Напруга, яка необхідна для горіння лампи може змінюватися в діапазоні 8 - 32 вольта, контролюється блоком управління. Від якості блоку управління безпосередньо залежить справність роботи лампи.

Блок управління ксеноновим лампою (інакше блок розпалу, правильно - баласт) контролює напругу, яка необхідна для підтримання горіння лампи. Чим "розумнішими" блок, тим краще він цей контроль здійснює. Блок розпалювання хорошої якості забезпечує довгу роботу лампи, тому що на етапах розпалювання, стабілізації і світіння його параметри не відхиляються від необхідної норми.


Що таке 4300К, 5000К, 6000К і ін.?

Це колірна температура, яка вимірюється в кельвінах. Вікіпедія дає таке визначення - це температура абсолютно чорного тіла, при якій воно випускає випромінювання з тією ж хроматична (з тієї ж кольоровістю), що і розглядається випромінювання. Простіше кажучи - це колір, яким світить лампа.Який колір ксенонових ламп вибрати?

4300К. Біле світло з жовтим відтінком. Застосовується як в протитуманних фарах, так і в фарах головного світла. В оптиці автомобілів, де встановлений штатний заводський ксенон застосовують лампи колірної температури тільки 4300К. Це пов'язано з тим, що ці лампи мають досить високу світловіддачу порядку 3400 люмен, а також мають приємний для сприйняття людським оком колір (майже білий) і не сильно привертають до себе увагу учасників дорожнього руху. Варто відзначити, що світло ксенонових ламп 4300К найкраще видно на мокрому асфальті.

5000К. Ці лампи також застосовують як в протитуманних фарах, так і в фарах головного світла. Вони мають максимально можливу потужність світловіддачі, яка відповідає світловій потужності порядку 3800-3900 люмен. Крім цього ксенонові лампи цієї температури мають максимально близький до білого колір світіння і нормально сприймаються людським оком.

6000К. Лампи колірної температури 6000К мають біле світло з невеликим блакитним відтінком. Потужність світіння ксенонових ламп 6000К відповідає 2900-3000 люмен. Як видно, за потужністю світіння ксенонові лампи 6000К поступаються лампам 4300 і 5000К. Також, до їх недоліків варто віднести той факт, що на мокрій дорозі краще видно з лампами меншою колірної температури (4300-5000К). Відзначимо, що на ринку України найбільш поширеним є ксенон з колірною температурою 6000К. Ми не будемо говорити про причини, цьому є багато пояснень.

Інформація до роздумів: Світові лідери в автомобільній промисловості використовують штатний ксенон з температурою 4200 - це 5000К.


Чим ксенонова лампа краще галогенної?  Переваги ксенону.

Інтенсивність світлового потоку ксенонової лампи в два рази вище, ніж у звичайної. Світло лампи ксенону утворюється електричною дугою, не залежить від живлення і дуже схоже з денним світлом, що набагато комфортніше для зору. Ксенонові лампи мають високу світловіддачу. Вони економічні, довго служать, стійкі до вібрацій, безпечні, забезпечують хороший огляд. Ксенонове світло краще відбивається від розмітки і дорожніх знаків, що робить Ваше водіння більш безпечним. Ксенон забезпечує кращу видимість при складних метеоумовах і дозволяє раніше розпізнавати небезпеки на дорозі, Ваші очі будуть менше втомлюватися.

Ксенонове світло не створює ефекту "світлової стіни" в умовах туману, дощу або снігу. Ви будете бачити дорогу, а не краплі дощу або пластівці снігу.

Витрати на утримання автомобіля також скорочуються завдяки тому, що термін служби ксенонової світлотехніки більше 2000 годин. Для порівняння - галогенні лампи служать близько 400 годин, після чого втрачають яскравість або перегорають. Ксенонові лампи в п'ять разів практичніше, враховуючи, що їх потужність в півтора рази менше галогенних, вони будуть берегти Ваш акумулятор. Нагріваються ксенонові лампи значно менше звичайних: тільки 6% їх енергії перетворюється в тепло в порівнянні з 40% виділення тепла галогенних. При використанні ксенонових ламп оптика Вашого автомобіля залишається прозорою і не деформується від надлишку тепла.


Чи потрібна заміна штатної проводки при установці ксенону?

Ні, не потрібно.

Чи потрібно купувати для установки ще щось, крім комплекту ксенону?

Хіба що ізоляційну стрічку. У комплект біксенона вже входять: джгут сполучних проводів з реле-контролером, біксенонові лампи та блоки розпалення. Звичайний ксенон має на увазі дві лампи і два блоки. Такий набір максимально полегшує процес інсталяції. З естетичних міркувань ми рекомендуємо при установці ксенону замінити звичайні габаритні лампи на світлодіодні, з подібним кольором.

Чи можна лампи 6000К поставити на блоки розпалу від 5000К?

Можна, можливо. Колірна температура світла визначається тільки лампою.

Чи можна блоки одного виробника використовувати з лампами іншого виробників?

Можна, можливо. Головне, щоб роз'єми лампи і блоку були сумісні, а так же, збігалася потужність лампи і блоку (35W або 50W).

Чи можна встановити ксенон на мою машину?

Звісно! Зараз випускаються ксенонові лампи всіх типорозмірів.

Як вибрати необхідний цоколь лампи Ксенону на автомобілі?

Найчастіше зустрічається невелика проблема з визначенням цоколів ламп, встановлених в автомобілі. Причому, така ситуація зустрічається навіть у фахівців в автоелектроніці. Різноманітність комплектацій і версій автомобілів може збити з пантелику навіть знавця. Зазвичай користуються таблицями підбору цоколя лампи в залежності від марки, моделі, двигуна, версії (седан, хетчбек, універсал, комплектація), але існує більш простий спосіб. Тип цоколя лампи написаний на фарі або на самій лампі (індекс «Н» з цифрою, або цифрами)! У книжках / інструкціях по експлуатації автомобіля так само є ця інформація (Low-beam lamp - лампа ближнього світла, High-beam lamp - лампа дальнього світла). Ми так само зможемо підібрати необхідний цоколь в разі замовлення, якщо Вам ніколи цим займатися.

Чи відрізняються блоки розпалювання під біксенон від блоків для ксенону?

Блоки під ксенон і біксенон нічим не відрізняються, вони абсолютно ідентичні. У лампах звичайного ксенону немає перемикання на ближній-дальній, а в комплекті біксенона така можливість є, вона здійснюється за допомогою реле-контролера.

Що робити, якщо ксенонові лампи змінюють свій первісний колір з часом?

Найчастіше через 2-3 роки після установки ксенону спостерігається ситуація, коли автовласник виявляє, що з одного боку колір ксенону змінився на зовсім інший, ніж був до цього. Зміна кольору світіння в бік більшої температури (наприклад з жовтого на синій, з білого на фіолетовий колір і т.д.) часто говорить про те, що час життя лампи добігає кінця. І найближчим часом, як правило, кілька місяців, а часом і тиждень-два, обіцяє заміна ламп.

Чому часто радять міняти не одну перегоріла ксенонову / біксенонові лампу, а відразу дві?

Найчастіше установники і ті, хто займається продажем ксенону (ми звичайно ж теж) радять міняти не одну перегоріла лампу (або кардинально поміняти колір), а відразу дві. Це пов'язано не з вигодою установників або продавців, а з тим, що різниця в тривалості життя ламп, як правило приблизно дорівнює. Відповідно, якщо лампа після гарантійного терміну (по які форс-мажорних обставин в період гарантійного терміну) змінює свій колір або перегорає, то друга лампа також скоро вийде з ладу і Вам доведеться звертатися ще раз найближчим часом за покупкою другої лампи. Плюс до цього, якщо навіть друга лампа проживе довше на 3-4 місяці, то з часом спостерігається плавна зміна спектра світіння і поставивши поруч зі старою лампою нову, Ви отримаєте різні кольори освітлення фар з двох сторін автомобіля.

Як з'ясувати чи вийшов з ладу блок розпалу або ксенонова лампа?

Найнадійніший і правильний спосіб це надати це в руки професійного автоелектрика. Але якщо Ви відчуваєте в собі сили і готові це зробити самі, то найпростіше поміняти лампи місцями. Якщо у Вас встановлений звичайний ксенон і проблема перекочувала на іншу сторону, то вийшла з ладу лампа. Якщо ж вона залишилася на тій же стороні, то вийшов з ладу блок розпалу. Таким чином можна продіагностувати самостійно 90% проблем з ксеноном. Якщо ж у Вас встановлений біксенон, то після заміни ламп місцями, потрібно буде повторити процедуру з блоками. Якщо після заміни блоків місцями, проблема залишилася на тій же стороні, то проблема скоріше за все в реле перемикання біксенона. Знову таки, рекомендуємо звернутися до професійного установника, особливо якщо первісну установку виконували вони і давали гарантію на роботу.

Чому іноді не включається (або сама вимикається) одна з ламп?

Найбільш часта причина - окислений мінусовий, або плюсовий контакт живлення блоку. Досить зачистити клему / з'єднання і все запрацює як раніше.

 В яких випадках при установці ксенону можуть бути потрібні блоки з вбудованими "обманками"?

Так звані "обманки" при установці ксенону необхідні в тому випадку, коли в штатному бортовому комп'ютері є перевірка установки "коректних" ламп. В даному випадку можуть бути різні симптоми - моргання ксенону, вимикання через певний час і т.д. Функція обманок просто кажучи - переконати бортовий комп'ютер, що встановлені правильні лампи. Варто зазначити, що вбудовані обманки працюють краще, ніж зовнішні, докуповувати окремо. Тому, перед покупкою ксенону настійно радимо Вам переконатися в необхідності наявності вбудованих обманок.


Важливо! Після установки ксенону обов'язково відрегулюйте фари таким чином, щоб не зліпити зустрічний потік! Для цього потрібно підлаштувати кожну фару по вертикалі і горизонталі, це допоможе добится "рівного" світла. Забезпечте комфорт не тільки собі, а й іншим учасникам дорожнього руху.


ОЗНАЙОМИТИСЬ З ЦІНАМИ НА КСЕНОН